Paczyna, ul. Wiejska 67, 44-120 Pyskowice
503 665 979 / biuro@fundacjazostawslad.pl

DOBROĆ I RADOŚĆ - INDONEZJA

Pomoc dla ubogich dzieci uczęszczających do oratorium „Dobroć i Radość” w Indonezji prowadzonego przez polskie Siostry Misjonarki Św. A.M Klaret

Fundacja Misjonarzy Klaretynów

“Zostaw Ślad”

Bytom

W N I O S E K

Imię i nazwisko: s. Joanna Dresler MC

Adres: 85 772 Weluli – Atambua NTT Indonezja

Telefon, fax, e-mail: Kom - +62 812 3663 4208, e-mail: jmdresler@gmail.com

Zgromadzenie zakonne: Zgromadzenie Misjonarek św. Antoniego Marii Klareta

Tytuł projektu: Dofinansowanie działalności Training Center „Muder Leonia Milito” w Weluli

OPIS PROJEKTU

Weluli, to niewielka miejscowość położona w górach przy granicy z Timorem Wschodnim z 3 000 mieszkańców. Nasza wspólnota Misjonarek św. Antoniego Marii Klareta - Misjonarek Klaretynek, pracuje w Weluli od 10 lat. Oprócz pomocy w działaniach duszpasterskich w parafii pracujemy wśród najuboższych dzieci i młodzieży. W naszym Training Center „Muder Leonia” prowadzimy dla nich kursy jęz. angielskiego, muzyki oraz dla starszej młodzieży kursy kroju i szycia. Dla najmłodszych otworzyłyśmy świetlicę – Klaretyńskie Oratorium „Dobroć i Radość”, w której dzieci mogą się pobawić, podczas zajęć jest czas również na katechezę oraz na wspólny podwieczorek (szklanka mleka lub sok, bułka lub ciastka). Większość dzieci pochodzi z bardzo ubogich rodzin, część z nich jest niedożywiona. W ciągu tygodnia przychodzi około 130 dzieci w czterech grupach. W centrum organizujemy spotkania ewangelizacyjne i formacyjne (uczymy dzieci higieny, dbania o siebie, gotowania, pieczenia i utrzymywania porządku, w grupach po 20-30 osób) dla młodzieży z miejscowych internatów. Spotkania są organizowane w soboty i niedziele. Przy naszym Centrum została również założona wspólnota rolnicza, składająca się z 10 ubogich rodzin. Podzieliłyśmy nasz teren udostępniając im ziemię na uprawy warzyw. Dzięki temu mają swoje warzywa oraz to co jest więcej mogą sprzedawać, uzyskując niewielki dochód na inne konieczne wydatki. Dzięki otrzymanym środkom będziemy mogły organizować kursy przyjmując również dzieci, których rodzice nie mają całej lub części kwoty na opłacenie kursu oraz na organizację spotkań dla wspólnoty rolniczej. Środki te będą przeznaczone również na dożywianie dzieci ze świetlicy, zakup zabawek i materiałów dydaktycznych, wypłacanie symbolicznej zapłaty pracującym w świetlicy mamom oraz na utrzymanie budynku.

W załączeniu zdjęcia dzieci i młodzieży uczestniczących w zajęciach.

1. września 2017 r.

S. Joanna Dresler, MC