Tekst jednolity
przyjęty
Uchwałą nr 6/2017 Rady Fundacji
Misjonarzy Klaretynów ZOSTAW ŚLAD z siedzibą w Bytomiu
( numer KRS: 0000458125 )
z dnia 19.10.2017
w sprawie przyjęcia tekstu jednolitego Statutu
Fundacji Misjonarzy Klaretynów ZOSTAW ŚLAD
z siedzibą w Bytomiu
…………………………………………………….…………………………………………………………………….
STATUT FUNDACJI
POD NAZWĄ
„Fundacja Misjonarzy Klaretynów ZOSTAW ŚLAD”
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§ 1
- Fundacja pod nazwą „Fundacja Misjonarzy Klaretynów ZOSTAW ŚLAD”, zwana
w dalszej części statutu ,,Fundacją” została ustanowiona przez Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy (nazwa potoczna: Misjonarze Klaretyni), zwanego dalej Misjonarze Klaretyni, aktem notarialnym, sporządzonym
w Kancelarii Notarialnej w Bytomiu przy ulicy Chrzanowskiego 5/4
dnia 05 lutego roku,
repertorium „A” Nr 1542/2013
prowadzonej przez Notariusza Jerzego Mikler.
- Fundacja jest rzymskokatolicką organizacją pozarządową, działającą w oparciu o ustawy określające stosunki pomiędzy państwem a Kościołem Katolickim w Polsce, ustawę z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (tekst jednolity z dnia 11.01.2016r. Dz.U. z 2016r. poz. 46 z późn. zm.), ustawę z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie ( tekst jednolity z dnia 08.11.2016r. Dz.U. Z 2016r. poz. 1817 z późn. zm.) oraz przepisy niniejszego statutu.
- W realizacji swoich celów i zadań statutowych Fundacja współdziała z organizacjami państwowymi, samorządowymi, społecznymi, zawodowymi, stowarzyszeniami, innymi fundacjami, twórcami, organizacjami i instytucjami religijnymi, osobami fizycznymi
i prawnymi w kraju i za granicą, zgodnie z obowiązującym prawem i w celu realizacji zadań Fundacji . - Fundacja posiada osobowość prawną.
- Fundacja może używać oznak i pieczęci z napisem, wskazującym jej nazwę i siedzibę. Dopuszcza się korzystanie ze skróconej nazwy Fundacji: „Fundacja ZOSTAW ŚLAD”, który to skrót staje się jej wyłącznością.
- Siedzibą Fundacji jest miasto Bytom.
- Terenem działalności Fundacji jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej, przy czym w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania celów Fundacji może ona prowadzić działalność także poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej, z zachowaniem obowiązujących przepisów prawa.
- Fundacja może dla celów współpracy z podmiotami zagranicznymi posługiwać się tłumaczeniem nazwy Fundacji w wybranych językach obcych.
- Fundacja może ustanawiać odznaki, medale honorowe i przyznawać je wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami, osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla działalności Fundacji.
- Fundacja może tworzyć oddziały, zakłady, filie, a także przystępować do spółek, stowarzyszeń i innych fundacji.
Rozdział II
Cele, zadania i zasady działania Fundacji
§ 2
1. Celem Fundacji jest:
-
- szeroko pojęta współpraca w rozwoju osób, społeczeństw i narodów będących
w potrzebie, promując dobrobyt, sprawiedliwość i pokój,
-
- udzielanie szeroko rozumianej pomocy osobom i grupom społecznym, kulturowym, zawodowym i religijnym znajdującym się w trudnej sytuacji społecznej lub będącym w społecznym wykluczeniu,
- świadczenie pomocy finansowej i rzeczowej:
- ofiarom klęsk żywiołowych, działań wojennych, prześladowań i terroru, krajom znajdującym się w tragicznej sytuacji na skutek wielowiekowej niewoli, kataklizmów klimatycznych i zniszczeń wojennych;
- misjom Misjonarzy Klaretynów oraz innym misjom Kościoła Rzymskokatolickiego nie należącym do w/w Zgromadzenia.
2. Zadania Fundacji to:
a. Wspieranie wszechstronnego rozwoju społeczeństw, zwłaszcza działalności informacyjnej, kulturalnej, oświatowej rozwoju społeczeństw międzynarodowych
w duchu tolerancji, z poszanowaniem wyznania, przekonań i godności każdego człowieka bez względu na rasę, religię, narodowość i status społeczny.
b. Współdziałanie na rzecz tworzenia równych szans na drodze ich rozwoju intelektualnego, społecznego, kulturalnego i religijnego.
c. Wspieranie i umacnianie postaw i działań nastawionych na aktywną wymianę wartości pomiędzy społeczeństwami różnych krajów.
d. Inicjowanie i wspieranie nowatorskich rozwiązań w różnorodnych dziedzinach życia społecznego, a szczególnie w ochronie praw i wolności człowieka oraz życia rodzinnego w duchu chrześcijańskim.
e. Organizowanie wielokierunkowej działalność na rzecz misji zagranicznych Zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów oraz innych misji Kościoła Rzymskokatolickiego.
§ 3
Fundacja realizuje swoje cele poprzez:
- Wspieranie wymiany międzynarodowej obywateli polskich i cudzoziemców w zakresie kultury, sportu, muzyki i różnorodnego kształcenia zawodowego i uniwersyteckiego.
- Wspieranie interesów grup marginalizowanych społecznie.
- Prowadzenie działalności edukacyjnej i wydawniczej.
- Prowadzenie działalności i współpraca z organami administracji rządowej, samorządowej i organizacjami pozarządowymi krajowymi i zagranicznymi, nie wykluczając międzynarodowych, których celami statutowymi jest: działalność oświatowa, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, muzyki, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów.
- Organizowanie zbiórek pieniężnych, z których dochód będzie przeznaczony na realizację celów Fundacji.
- Organizowanie szkoleń, konferencji, prowadzenie działalności informacyjnej
i edukacyjnej oraz promocyjnej przy użyciu środków masowego przekazu celem propagowania wiedzy na temat celów Fundacji. - Organizowanie, dofinansowywanie oraz wspieranie uczestnictwa dzieci i młodzieży w koloniach, obozach i wycieczkach, a także leczenia i rehabilitacji w kraju i za granicą.
- Organizowanie pielgrzymek krajowych i zagranicznych.
- Finansowe i materialne wspomaganie dzieł misyjnych Misjonarzy Klaretynów.
- Dofinansowywanie wyjazdów edukacyjnych, wychowawczych dzieci i młodzieży.
- Dofinansowywanie kształcenia, działań i leczenia misjonarzy oraz wolontariuszy misyjnych Zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów w kraju i za granicą.
- Finansowanie lub dofinansowanie różnych projektów prospołecznych, jak budowanie szkół, szpitali, ośrodków pomocy medycznej, środków transportu, miejsc kultu religijnego oraz innych, polepszających jakość życia jednostek i społeczności.
- Fundowanie stypendiów dla uczniów i studentów polskich i zagranicznych.
- Wspieranie instytucji charytatywnych działających w krajach rozwijających się.
- Udzielanie pomocy finansowej i materialnej: ofiarom klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych, uchodźcom, grupom ludności z krajów rozwijających się i znajdującym się w szczególnie trudnej sytuacji ekonomicznej; osobom dyskryminowanym, niepełnosprawnym, ubogim, bezrobotnym i zagrożonym utratą pracy z przyczyn od nich niezależnych, osobom walczącym z uzależnieniem oraz zagrożonym wykluczeniem społecznym.
- Udzielanie pomocy i opieki osobom starszymi, chorym, niepełnosprawnym oraz innymi wymagającymi pomocy.
- Budowę i prowadzenie domów opieki (starców, seniora, hospicjów itp.).
- Organizację, dofinansowywanie oraz wspieranie konferencji, szkoleń, warsztatów dla osób niepełnosprawnych, dyskryminowanych, bezrobotnych, uzależnionych i innych potrzebujących wsparcia.
- Organizowanie, wspieranie i finansowanie: krajowych, zagranicznych
i międzynarodowych imprez charytatywnych, artystycznych, w tym wystaw i koncertów, jak również szkoleń, prelekcji, sympozjów i konferencji naukowych, spotkań misyjnych i misjologicznych, ekumenicznych, religioznawczych i etnograficznych, wystaw misyjnych, a także imprez o charakterze sportowym - Organizowanie, wspieranie i finansowanie: publikacji, plakatów, kalendarzy, pocztówek i innych wydawnictw informacyjnych oraz ulotek, opracowanie materiałów audiowizualnych i innych materiałów propagandowych służących popularyzacji idei misyjnej.
- Finansowanie podróży misjonarzy, zarówno duchowych jak i świeckich, do krajów misyjnej pracy, podróży na urlop do ojczyzny, wypoczynku urlopowego oraz badań lekarskich i leczenia szpitalnego.
- Wspieranie działań na rzecz:
d) promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy oraz zagrożonych zwolnieniem z pracy,
e) promocji aktywizacji społecznej osób walczących z uzależnieniami,
f) ochrony praw kobiet oraz działalności na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn,
g) podtrzymywania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świa domości narodowej, obywatelskiej, kulturowej i religijnej,
h) działalności oświatowej i kulturalnej we współpracy z mniejszościami narodowymi,
i) upowszechniania idei ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatel skich, a także działań wspomagających rozwój demokracji, świadomości europejskiej i integracji społeczeństw europejskich,
j) działań na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy mię dzy społeczeństwami,
k) promocji i organizacji wolontariatu,
l) działalności wspomagającej rozwój:
- gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości
- wspólnot i społeczności lokalnych
- nauki, edukacji, oświaty i wychowania
- krajoznawstwa oraz wypoczynku dzieci i młodzieży
- kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji
- upowszechniania kultury fizycznej i sportu
- ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego.
- Upowszechnianie wiedzy o przyczynach dyskryminacji społecznej, powstawaniu patologii, powstawaniu warunków sprzyjających uzależnieniom oraz informacji o możliwościach i sposobach im zapobiegania.
- Współpracę z wolontariuszami na zasadach określonych w Ustawie działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
- Finansowanie studiów polskich seminarzystów oraz osób świeckich przygotowujących się do pracy misyjnej (w tym kursów językowych i dokształceniowych) oraz badań naukowych kadry profesorskiej seminariów misyjnych.
Rozdział III
Majątek i dochody Fundacji.
§ 4
- Majątek Fundacji stanowi jej fundusz założycielski w kwocie 25.000 złotych oraz inne mienie nabyte przez Fundację w czasie jej działania. Z funduszu założycielskiego na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczona zostaje kwota 1.000 złotych.
- Fundacja odpowiada za swoje zobowiązania całym swoim majątkiem.
§ 5
Dochody Fundacji pochodzić mogą w szczególności :
- z darowizn, spadków, zapisów,
- z dotacji i subwencji oraz grantów od osób fizycznych i prawnych, krajowych
i zagranicznych, - z dochodów ze zbiórek pieniędzy, darów rzeczowych i organizacji imprez publicznych (aukcji, koncertów, widowisk, imprez sportowych, kiermaszów, konkursów, warsztatów muzyczno-rytmicznych i instrumentalnych itp.),
- z dochodów z udziału w koncertach i innych imprezach kulturalnych, w ramach wymiany kulturowej lub propagowania celów statutowych Fundacji,
- ze zbiórek pieniędzy od osób fizycznych i prawnych w zakładach pracy, instytucjach, organizacjach itp.,
- od osób przekazujących 1% podatku dochodowego od osób fizycznych, obliczonego i przekazanego na zasadach i w trybie określonym odrębnymi przepisami,
- z działalności gospodarczej prowadzonej przez Fundację,
- z dochodów z majątku ruchomego i nieruchomego Fundacji w czasie jej działania.
Majątek Fundacji jest lokowany na rachunkach i lokatach bankowych, w obligacjach, akcjach i udziałach, w nieruchomościach oraz w ruchomościach stanowiących, w rozumieniu obowiązujących przepisów, środki trwałe.
§ 6
- W sprawach przyjęcia darowizn i dziedziczenia oświadczenia wymagane przepisami prawa składa Zarząd Fundacji reprezentowany przez Prezesa Zarządu lub dwóch innych członków Zarządu działających łącznie.
- W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia jej Zarząd reprezentowany przez Prezesa Zarządu lub dwóch innych członków Zarządu działających łącznie, składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
- W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia, Zarząd składa oświadczenie
o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza tylko wówczas, gdy w chwili składania tego oświadczenia jest oczywiste, że stan czynny spadku znacznie przewyższa długi spadkowe.
Rozdział IV
Organy Fundacji
§ 7
- Organami Fundacji są:
- Rada Fundacji,
- Zarząd Fundacji.
Rada Fundacji.
§ 8
- Rada Fundacji jest organem stanowiącym, wnioskodawczym, nadzorczo-kontrolnym i opiniodawczo-doradczym Fundacji.
- Rada Fundacji składa się z pięciu do siedemnastu członków.
- W skład Rady Fundacji wchodzą osoby wskazane przez Fundatora, przy czym dwóch członków Rady stanowić będą członkowie Zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów.
- Kadencja Rady Fundacji trwa trzy lata z możliwością przedłużenia na kolejne kadencje trzyletnie.
- Nie można łączyć członkostwa w Radzie Fundacji z pełnieniem funkcji w Zarządzie Fundacji lub ze stosunkiem pracy z Fundacją.
- W razie powołania członka Rady Fundacji, za jego zgodą, do Zarządu Fundacji lub nawiązania przez członka Rady Fundacji stosunku pracy z Fundacją – członkostwo takiej osoby w Radzie Fundacji ulega zawieszeniu, odpowiednio na czas pełnienia funkcji lub trwania stosunku pracy.
- Rada wybiera ze swego grona Przewodniczącego, jego Zastępcę i Sekretarza Rady Fundacji.
- Przewodniczący Rady kieruje pracami Rady, reprezentuje ją na zewnątrz oraz zwołuje
i przewodniczy zebraniom Rady. - Rada Fundacji pracuje na posiedzeniach, które odbywają się nie rzadziej niż jeden raz
w roku. - Posiedzenia Rady Fundacji zwołuje Przewodniczący Rady z własnej inicjatywy albo na wniosek Zarządu lub Fundatora, zgłoszony na piśmie.
- Rada Fundacji podejmuje decyzje w formie uchwał – zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej 2/3 ogólnej liczby jej członków.
- W razie równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego, a w przypadku jego nieobecności, jego zastępcy.
- W posiedzeniach Rady uczestniczy przedstawiciel Zarządu Fundacji.
- Członkowie Rady Fundacji nie pobierają wynagrodzenia z tytułu udziału w pracach tego organu, z wyjątkiem zwrotu udokumentowanych wydatków związanych
z uczestnictwem w pracach Rady.
§ 9
Do zadań Rady należy w szczególności:
- Podejmowanie decyzji w przedmiocie zmiany statutu Fundacji.
- Powoływanie i odwoływanie Prezesa i członków Zarządu.
- Podejmowanie decyzji o zatrudnieniu członków Zarządu i ustalanie ich wynagrodzenia.
- Zbywanie majątku trwałego Fundacji.
- Występowanie z wnioskami dotyczącymi działalności Fundacji.
- Wyrażanie opinii w sprawach przedłożonych jej przez Zarząd.
- Ocena pracy Zarządu, przyjmowanie corocznych sprawozdań i udzielanie członkom Zarządu absolutorium.
- Nadzorowanie i kontrolowanie bieżącej działalności Zarządu Fundacji.
- Wytyczanie głównych kierunków działalności Fundacji.
- Podejmowanie, na wniosek Zarządu Fundacji, decyzji o połączeniu z inną Fundacją.
- Wyrażenie zgody na zaciągnięcie przez Zarząd Fundacji zobowiązania, którego wartość roczna lub jednorazowa przekracza 60 000,00 zł.
- Rada Fundacji w celu wykonania swych zadań jest uprawniona do żądania od Zarządu Fundacji przedstawienia wszelkich dokumentów dotyczących działalności Fundacji oraz złożenia pisemnych lub ustnych wyjaśnień w każdej sprawie, a także do dokonywania rewizji majątku oraz kontroli finansowej Fundacji.
- Członkostwo w Radzie Fundacji wygasa z chwilą:
- śmierci,
- złożenia na ręce Fundatora pisemnej rezygnacji,
- odwołania, którego dokonuje Fundator
14. Członkowie Rady Fundacji:
- nie mogą być członkami organu zarządzającego ani pozostawać z nimi w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej
- nie byli skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe,
- mogą otrzymywać z tytułu pełnienia funkcji w takim organie zwrot uzasadnionych kosztów lub wynagrodzenie w wysokości nie wyższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za rok poprzedni
Zarząd Fundacji.
§ 10
- Zarząd Fundacji składa się z trzech do pięciu osób, i jest powoływany przez Radę Fundacji na okres 3-letniej kadencji, z możliwością jej przedłużenia na kolejne.
- Kandydata na Prezesa Zarządu przedstawia Radzie Fundator.
- Radzie Fundacji służy prawo odwołania całego Zarządu, jak również każdego z jego członków w przypadku podjęcia przez nich działań sprzecznych z prawem, niniejszym Statutem lub w celu wyrządzenia szkody Fundacji, a także Fundatorowi lub jego dobremu imieniu.
- Zarząd składa się z Prezesa Zarządu, jego Zastępcy i Sekretarza oraz ewentualnych dwóch pozostałych jego członków, których zadania określi Rada Fundacji uchwałą podjętą zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej 2/3 jej członków.
§ 11
- Zarząd podejmuje decyzje we wszystkich sprawach niezastrzeżonych do kompetencji Fundatora i Rady.
- Do zadań Zarządu należy w szczególności:
- reprezentowanie Fundacji na zewnątrz,
- zarządzanie bieżącą działalnością Fundacji,
- nadzorowanie funkcjonowania Fundacji zgodnie z obowiązującym
w Rzeczypospolitej Polskiej ustawodawstwem, - uchwalanie rocznych planów działania Fundacji oraz planów finansowych,
- uchwalanie regulaminów,
- dokonywanie zakupu środków trwałych przydatnych w działalności Fundacji,
- sprawowanie zarządu nad majątkiem Fundacji,
- tworzenie polityki kadrowej, ustalanie wielkości zatrudnienia, zasad wynagrodzenia i wysokości środków na wynagrodzenia pracowników Fundacji.
- tworzenie i znoszenie jednostek organizacyjnych Fundacji,
- przyjmowanie darowizn, spadków i zapisów, subwencji i dotacji,
- występowanie z wnioskiem w sprawie zmian statutu Fundacji, połączenia z inną Fundacją oraz likwidacji Fundacji.
- Zarząd podejmuje uchwały zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej 2/3 ogólnej liczby jego członków
- O posiedzeniu Zarządu muszą być powiadomieni wszyscy jego członkowie.
- Zarząd może powoływać pełnomocników do kierowania wyodrębnioną sferą spraw należących do zadań Fundacji.
- Zarząd co roku, do dnia 30 maja, zobowiązany jest przedkładać Radzie Fundacji roczne sprawozdanie z działalności Fundacji.
- Członkowie Zarządu mogą być z tytułu pełnienia tych funkcji wynagradzani. Zasady ich wynagradzania ustala Rada Fundacji.
- Członkostwo w Zarządzie wygasa z chwilą:
- śmierci,
- skutecznego złożenia na ręce Rady Fundacji pisemnej rezygnacji,
- odwołania przez Radę Fundacji.
9. Członkami Zarządu mogą być osoby, które nie były skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
Sposób Reprezentacji
§ 12
- Do składania oświadczeń woli i podpisów w imieniu Fundacji uprawniony jest Prezes Zarządu Fundacji samodzielnie lub dwóch członków Zarządu działających łącznie.
- Zarząd uprawniony jest do zaciągania zobowiązań w zakresie zwykłego zarządu, w tym do:
- podejmowania działań reklamowych i marketingowych,
- zatrudniania i zwalniania pracowników Fundacji,
- zawierania umów cywilnoprawnych z podmiotami korzystającymi z usług Fundacji oraz z innymi podmiotami w zakresie działalności Fundacji,
- prowadzenia wszelkiej współpracy z podmiotami zewnętrznymi w zakresie realizacji celów Fundacji.
- W sprawach przekraczających zakres zwykłego zarządu Zarząd zobowiązany jest do uzyskania pisemnej zgody Rady Fundacji.
- Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu należą w szczególności:
- zaciąganie zobowiązania, którego wartość roczna lub jednorazowa przekracza 60 000,00 złotych,
- reinwestowanie kapitału Fundacji,
- nabywanie nieruchomości,
- dokonywanie darowizn o wartości przekraczających kwotę 5 000,00 zł rocznie na rzecz jednego podmiotu.
Rozdział V
Działalność Gospodarcza Fundacji
§ 13
- Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą w kraju i za granicą, w rozmiarach służących realizacji jej celów statutowych zgodnie z obowiązującymi w tym przedmiocie przepisami.
- Dochód z działalności gospodarczej przeznaczany jest na działalność statutową.
- Działalność gospodarcza może być prowadzona przez wyodrębnione zakłady, których zakres działania, uprawnień oraz obowiązków kierowników zakładów określać będzie regulamin organizacyjny zakładów, uchwalony przez Zarząd Fundacji.
- Fundacja prowadzi działalność gospodarczą wyłącznie jako dodatkową w stosunku do działalności pożytku publicznego.
§ 14
- Przedmiotem działalności gospodarczej może być prowadzenie działalności wytwórczej, handlowej i usługowej w następującym zakresie:
- pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna,
- praktyka pielęgniarek i położnych,
- pozostała pomoc społeczna z zakwaterowaniem,
- działalność fizjoterapeutyczna,
- praktyka lekarska,
- działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów,
- pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana,
- drukowanie i działalność usługowa związana z poligrafią,
- wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi i dzierżawionymi,
- sprzedaż detaliczna żywności, napojów i wyrobów tytoniowych prowadzona na straganach i targowiskach,
- sprzedaż detaliczna pozostałych wyrobów prowadzona na straganach i targowiskach.”
Działalność pożytku publicznego Fundacji
§ 14a
- Fundacja prowadzi działalność społecznie użyteczną w sferze zadań publicznych określonych w art. 4 Ustawy z dnia 24.04.2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rzecz ogółu społeczności jako działalność pożytku publicznego i obejmuje zadania w zakresie:
-
- pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób;
- działalności na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym;
- działalności charytatywnej;
- podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej;
- działalności na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego;
- ochrony i promocji zdrowia;
- działalności na rzecz osób niepełnosprawnych;
- działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym;
- działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości;
- działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych;
- nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania;
- wypoczynku dzieci i młodzieży;
- kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego;
- wspierania i upowszechniania kultury fizycznej;
- ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego;
- turystyki i krajoznawstwa;
- pomocy ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą;
- działalności na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami;
- promocji i organizacji wolontariatu;
- pomocy Polonii i Polakom za granicą;
- promocji Rzeczypospolitej Polskiej za granicą;
- działalności na rzecz rodziny, macierzyństwa, rodzicielstwa, upowszechniania i ochrony praw dziecka;
- przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym;
- działalności na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych art. 3 ust. 3, w zakresie określonym w pkt 1–23 .
-
- Działalność pożytku publicznego Fundacji prowadzona jest jako działalność nieodpłatna lub jako działalność odpłatna w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
- Fundacja przeznacza nadwyżkę przychodu nad kosztami uzyskiwanej w wyniku prowadzenia działalności pożytku publicznego na realizację zadań należących do sfery zadań publicznych określonych w § 14a ust. 1 Statutu na rzecz ogółu społeczności, to jest na działalność pożytku publicznego.
- Przychód z działalności odpłatnej pożytku publicznego służy wyłącznie prowadzeniu działalności pożytku publicznego.
- Działalność pożytku publicznego Fundacji zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności obejmuje:
-
- Działalność organizatorów turystyki – PKD 79.12.Z
- Pozaszkolne formy edukacji artystycznej – PKD 85.52.Z
- Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane – PKD 85.59.B
- Działalność wspomagająca edukację – PKD 85.60.Z
- Pomoc społeczna bez zakwaterowania dla osób w podeszłym wieku i osób niepełnosprawnych – PKD 88.10.Z
- Opieka dzienna nad dziećmi – PKD 88.91.Z
- Pozostała pomoc społeczna bez zakwaterowania, gdzie indziej niesklasyfikowana – PKD 88.99.Z
- Działalność obiektów kulturalnych – PKD 90.04.Z
- Działalność wesołych miasteczek i parków rozrywki – PKD 93.21.Z
- Działalność pozostałych organizacji członkowskich, gdzie indziej niesklasyfikowana – PKD 94.99.Z.
- Obiekty noclegowe, turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania - PKD 55.20.Z
- Wychowanie przedszkolne – PKD 85.10.Z
- Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych - PKD 85.51.Z
- Działalność związana z wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników - PKD 78.10.Z
-
Wszystkie wymienione od punktu 1 do 14 rodzaje działalności mogą być prowadzone jako działalność nieodpłatna lub jako działalność odpłatna Fundacji.”
§ 15
- Zabronione jest:
- udzielanie pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem Fundacji w stosunku do członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie organów oraz pracownicy organizacji pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia, albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej "osobami bliskimi",
- przekazywanie majątku Fundacji na rzecz członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
- wykorzystywanie majątku na rzecz członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba, że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego.
- dokonywanie zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organów Fundacji lub pracownicy oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe
§ 16
- Fundacja prowadzi gospodarkę finansową i ewidencję księgową zgodnie z przepisami obowiązującymi osoby prawne.
- Prowadzenie przez Fundację:
-
- nieodpłatnej działalności pożytku publicznego,
- odpłatnej działalności pożytku publicznego lub
- działalności gospodarczej
-
jest wyodrębnione rachunkowo w stopniu umożliwiającym określenie przychodów, kosztów i wyników każdej z tych działalności, z zastrzeżeniem przepisów o rachunkowości.
- Działalność pożytku publicznego Fundacji jest wyodrębniona w sposób zapewniający należytą identyfikację pod względem organizacyjnym i rachunkowym.
Zmiana Statutu
§ 17
- Zmiana statutu nie może dotyczyć zmiany celu Fundacji.
- Decyzje w przedmiocie zmiany statutu podejmuje Rada Fundacji.
- Zarząd może przedkładać Radzie Fundacji propozycje w sprawie zmiany statutu.
Rozdział VI
Postanowienia Końcowe
Połączenie z inną fundacją.
§ 18
- Fundacja może się połączyć z inną fundacją dla efektywnego realizowania swoich celów.
- Połączenie z inną fundacją nie może nastąpić, jeżeli w jego wyniku mogłyby ulec istotnej zmianie cele Fundacji.
- Decyzję w przedmiocie połączenia podejmuje Rada Fundacji w drodze jednomyślnej uchwały, przy obecności co najmniej 2/3 jej członków.
Likwidacja Fundacji.
§ 19
- Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została ustanowiona lub w razie wyczerpania się jej środków finansowych i majątku, jednomyślną decyzją Rady Fundacji, przy obecności wszystkich jej członków.
- Likwidatorów Fundacji powołuje i odwołuje Rada Fundacji.
- Środki finansowe i majątek pozostały po likwidacji Fundacji mogą zostać przeznaczone na rzecz działających w Rzeczypospolitej Polskiej fundacji o zbliżonych celach.
Statut wchodzi w życie z dniem zarejestrowania Fundacji w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Niniejszy Statut Fundacji pod nazwą Fundacja Misjonarzy Klaretynów ZOSTAW ŚLAD został zatwierdzony przez Fundatora – Zarząd Prowincji Zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów na posiedzeniu we Wrocławiu, w dniu 02.04.2013 roku.
Podpisy Członków Rady Fundacji :
Jacek Matejczyk ……………………………………………………..
Marek Wilk ……………………………………………………….
Piotr Kler ………………………………………………………..
Józef Rodoń ………………………………………………………..